Paten

Paten, 19, yüzyıldaki mütevazı çıkışının ardından birkaç kayda değer dala yayıldı. Bunlar in-line, sürat, quad, gösteri, serbest ve artistik paten ile paten yarışları ve paten hokeyini kapsar. Patenciler sokaklarda ya da kırsal yollarda, iç ve dış mekân pistlerde veya patikalarda kayar. Eğlence amaçlı ya da yerel, bölgesel ve uluslararası şampiyonalarda profesyonel olarak kayılabilir. Quad patenler James Plimpton tarafından 1863’te icat edildi. Patencilerin geri geri kayabilme, dönüş yapabilme ve akıcı bir kavisle hareket edebilmelerini sağlayan iki çift paralel tekeri vardı, Scott Olson’un Rollerblade inci kurmasının ve seri üretime geçmesinin ardından “rollerbiade” in-line patenle eş anlamlı oldu.

Hız Ve Dayanıklık
Eğlence amaçlı kayanların aksine yarışmak isteyen patenciler hızlarını sınamak için sürat yarışlarına ve dayanıklılıklarının sınırlarını keşfetmek için maratonlara katılabilir.

Sürat Pisti : Sürat patencileri çoğunlukla iki düzlük ve ayni çapta iki simetrik dönemeçten oluşan açık ve kapalı pistlerde yarışır.
288 kez izlendi - 9.8.2021