Scooter

Scooter Nedir?
Scooter kelimesini çeşitli yabancı kaynaklardan bakarsak sorumuzun yanıtını kolaylıkla aldığımızı göreceğiz.

Cambridge Sözlük’te scooter şöyle açıklanmıştır; iki veya üç küçük tekerlekli çocuk aracıdır. Dar bir tahtanın tabanına ve ön tekerleğe bağlı uzun dikey bir tutamağa bağlanmıştır. Bir ayağı tahtada durarak ve diğer ayağı ile yere iterek basar.

Başka bir yabancı kaynakta; ön tekerleğe takılmış dik bir direksiyon kolu ile birlikte iki tekerlek arasına monte edilmiş dar bir basamaktan oluşan, çocuğun ayakla hareket ettirdiği bir araçtır.

Yukarıdaki iki açıklamada da görüldüğü gibi scooterlar ilk olarak çocuklar için üretilen oyuncaklardı. Zamanla yetişkinler için de tasarlanıp üretilmeye başlandı. Yetişkin scooter kullanıcılarının artmasıyla bu oyuncak/taşıtların kullanımı yaygınlaştı.

Günümüzde scooter kullanımının daha da genişlemesi ve yaygınlaşmasını sağlayan diğer bir gelişme de elektrikli scooter üretimleri oldu. Özellikle batarya/enerji depolama alanındaki gelişmelerle birlikte elektrikli taşıtların hayatımıza girmesi hızlı oldu. Bu alanda scooterlar da yalnızca eğlence amaçlı kullanımdan çıkıp ulaşım amaçlı kullanıma da girmeye başladı. Özellikle son yıllarda dünya genelinde artan scooter paylaşım sistemleri, ulaşım için scooter kullanımını artırdı.
147 kez izlendi - 9.8.2021